Vždycky jsem si přála změnit svět. Chtěla jsem být starostkou, otevřít muzeum, pak objevovat zakoutí a stát se archeoložkou, pak přišla na řadu spisovatelka, co bude dál?


Červen 2011

Pýcha,Odvaha,a Víra ♥

30. června 2011 v 20:02 | ♥Ta z OBRnic♥ |  Žiji ..
Až teprve při včerejším Projevu Paní Starostky jsem si uvědomila,že Život nemá Zábrany.Život je podle Vašich Představ,a vy si Svůj Život uskutečněte podle Sebe.Přetvářky,Lži,Pomluvy a Faleš je jen Mínus Lidí,který nevědí jakej Život doopravdy je.Je pravda,že není Noc,kterou bych neprobrečela,ale včera jsem si uvědomila,že Můj Sen,má v budoucnu Realitu,a jedině s Pýchou a Odhodláním ten Sen uskotečním..♥
Nepotřebuji veřt v Něco co vím,že stoprocentně neexistuje,ale jak sám Člověk ví,nic není potvzeno,ani vyvráceno.Všechno má svoje práva.Já mám Právo na Život,i když si ho někdy nezasloužím,tak mi ale z dovolením dovolte,abych upozornila všec...hny,co si alespoň jednou řekli,že Život je Zbytečnost,že si to řeklo mnohem víc Lidí,a jeden z nich tu právě píše tady tu Píčovinu,kterou stejně nikdo nedočte až do Konce,ale já to nepíšu,abyste si to přečetli,ale aby ten kdo to náhodou přečetl pochopil mé uvážení,a konečně se rozhodl Žít,protože jak jsem se dozvěděla,stačí věřit...♥

Vždycky tu Šanci propásnu...x//

30. června 2011 v 20:00 | ♥Ta z OBRnic♥ |  Cituji ..
Když dostanu nějkou Dobrou Šanci,čekám na nějakou Lepší,bohužel tu Dobrou mezitím ztratím..

Proslov Závěrečného konce Devítky :*

30. června 2011 v 12:45 | Míra.K. ;)) |  Dělám úkoly ..

Takže kde bychom začali.V roce 2002 přišli do první třídy malí žáčci s kornouty v ruce po boku rodiče.Malý,né moc připravení ale odhodlaní nastoupit do školy.Všichni se těšili ,že se budou učit a budou velice chytří.To byl ale veliký omyl možná ta první třída byla zábavná ,ale roky plynuly a plynuly a čím dál více je to nebavilo až začali školu nesnášet. Někteří to psychicky a fyzicky nezvádli ,ale těchto 16 lidí tvrdě ,hodně tvrdě makalo a teď tu stojí před vámi jako další devátáci co odcházejí z Obrnické školy ,plní vědomostí a zkušeností.A čeká je další co?Škola.Po devíti letech další 3 až 4 úmorné roky.A to nemluvím o těch chytřejších z nás,co si vyrazí okouknout výšiny vysokých škol. Za to musíme poděkovat našim učitelům, bez nichž bychom se neobešli.Tak například.P.Korejsové kterou jsme měli my Áčáci na prvním stupni a p.uč Švábkové a která to ovšem s Béčkem nevydržela a vystřídala jí tak p. učitelka Burkovcová ,která se nám vdala a teď je Švantnerová.A to příběh Béčáků nekončí.V šesté třídě nastoupila jako třídní paní učitelka Holubová,ovšem ta po roce zkušeností s tou to třídou,odešla raději na mateřskou.A z toho vyplývá ,že mi Áčáci jsme byli hodnější, i když to s námi neměla paní .uč Pětioká lehké!V sedmé třídě nastal BOJ,protože se tyto dvě třídy spojily.Byla to velká bitva,Někteří to neustáli a raději propadli.A my ,co jsme jako křemen ,jsme to vydrželi a teď tu hrdě stojíme před vámi.Obohaceni Vědomostmi , mnohdy i nad rámec osnov,které se nám určitě neztratí!Závěrem bychom chtěli poděkovat všem za tvrdou přípravu do života a trpělivost všech učitelů hlavně paní uč. Hofnerové za tu každodenní tvrdou přípravu, která se nám jistě bude hodit. A velké díky patří naší milované třídní p.uč Pětioké. Děkuji za vyslechnutí a za klid během čtení.

Rozlučka Deváťáků :)♥♥♥♥♥

30. června 2011 v 12:44 | ♥Ta z OBRnic♥ |  OBRnice ♥´´

Vesmír..Ten nekonečný "svět"..

16. června 2011 v 9:44 | ♥Ta z OBRnic♥ |  Téma týdne ))
Vesmír-Když se člověk zamyslí nad tímto tématem,zjistí,že je to neuvěřitelně nekonečné a zajímavé téma plné magie.
Vesmír je prostor,oblast nebo místo ve kterém žijem.Je to celkový prostor,ktrerý nás oblopuje.Nás,ostatní planety,ostatní hvězdy,souhvězdí nebo galaxie.
Každý si myslí,že vesmír je nekonečný,nikdo však nebyl na začátku vesmíru,ani na jeho konci.Vesmír tak tedy nemá řešení,a nikdo neví jak a co to vlastně přesně je.
Přesuneme se do naší galaxie-Mlečná Dráha.Každý z nás určitě ví,že na Mlečné Dráze "putují" planety,mezi které patří i naše Zeměkoule.
Zeměkoule je třetí planeta blíž u Slunce,která je obklopena z velké části vodou.Na naší planetě je vzduch a zatím je to jedinná planeta kde je život(Zatím..)
Až si někdo uvědomí,že Vesmír je nekonečný protor,pochopí,že nejsme a nemůžem být jedinný,co žijem..
;)

Nejde tě milovat..

16. června 2011 v 6:57 | ♥Ta z OBRnic♥ |  Cituji ..
"Láska je jako Rovnice..Vždycky musí vyjít obě strany stejně shodné,pokud nevyjdou Rovnice nemá smysl.."

‎"Divíš se,že Ti nemůžu dát Lásku,když Srdce jsem už Dávno dala Tobě.. " ♥

Pálení Čarodějnic-Výzdoba

15. června 2011 v 8:57 | ♥Ta z OBRnic♥ |  OBRnice ♥´´

Den Země a Velikonoce..

15. června 2011 v 8:51 | ♥Ta z OBRnic♥ |  ŠŽR O.o
Podíl na výzdobě má ŠŽR!..♥

Velikonoce - Velikonoční Májky na Námestí Obce ;)Velikonoční Výzdoba oken na Škole..;)


A je toho mnohem Více...♥

Marie Terezie-Osudová Hodiny Habsburků..

15. června 2011 v 8:41 | Kačka |  Čtu ..

Marie Terezie
Osudová hodina Habsburků
HEINZ RIEDER

Autor:
Heinz Reider -dějepisný spisovatel narozen v roce 1911 v Rakousku, poblíž města Vídeň.Studoval germánsky jazyk jako obor germanistika,dále filosofii a hostorii.Do svého důchodu v roce 1973 byl vedoucí Vídeňské knihovny.Jeho knížky jsou z velké části z oblasti historie.Ve svým knihám popisuje osudy a životy slavných.Kromě toho,ale píše dokonce povídky,či knížky pro děti.

Nakladatelství: Ikar Praha
Rok vydání : 1997
Překlad: Inheborg Churaňová
Publikace(číslo vydání) : 314.publikace Pražského Ikaru

Děj:
Kniha je sepsána jako životopis známe habsburské vládkyně a reformátorky Marie Terezie.Děj knihy je v obdoví roku 1717 až do její smrti v roce 1780.Většina knihy je popisována její vládou na habsburském trůně v rakouském hlavním městě Vídeň.Začátek knihy je založen na krásném dětsví malé Marie.Jak je v knize naznačeno její mladí bylo šťatsné,ze začátku v ní její otec Karel VI. Neviděl budoucí dedičku na rakouském trůnu,a tak jí ani k vládnutí neučil a nechal její dětsví plynout a společně jí nechal vyrůstat s mladšími sestrami.Ale i tak Marie byla habsburská princezna a její otec tak na Mariino vzdělání hodně trpěl.Chtěl aby Marie byla vzdělaná a učenlivá dceruška.
Další část vypovídá o její lásce,a věrnosti k manželovi Františkovi Štěpánovi.V prvních odstavcích je popisoána svatba a hostina tohoto páru.
Její dospělost však přicházela i s mnoha problémy.Její otec po své smrti neměl mužského potomka a nezbývalo než nastoupení Marie Terezie na trůn.A tak začalo její panování.Jako mladá,sympatiská a milující žena nebyla připravena vladnout.Ona a panovnice? - Nikdo nebyl zvyjklý,že vládne žena,ale Marie Terezie byla jedinečná politička,která zrovna v době svého prvního roku vládnoutí byla těhotná,zvládala to sice pomalu,ale časem si zvykla,a sní postupně museli i občani rakouského státu.Ale Marie Terezie se musela smířit s nepřátelstvím ostatních sousedních státu.Ti však nakonec Marii připravili o Slezko,což jí docela vzalo,a nemohla se s tím smířit.
Dále byla Marie velmi dobrá v politice a v diplomacii se jí dařilo také skvěle,uměla organizovat a naslouchat.Nejdůležitější období její vlády bylo období reforem.Marie Terezie byla jedna z největších reformátorem.Její největší a nejslavněšjí reforma byla náprava školství a nasazení povinné školní docházky všem dětem.
První část knihy je ukončena zachranou Rakouska a její konfliktem mezi Pruske.Druhá část ukazuje na její obhájení habsburské monarchie a nastávání mírových let,Marie Terezie nebyla jen císařovna,a vládkyně habsburského trůnu,ale také matkou a ženou.Což Marii přibývalo na povinnostech.
Třetí část je část konečná.Že Marie Terezie byla matkou 16 dětí není zas tak věc vrcholná.K vrcholu došla aý u prvorozeného syna Josefa,a následujícím synem Leopoldem.Její nejmaldší dcerka,která během mladého života došla k vrcholku,jako mláda a dospívající žena skočila pod gilotinou - Marie Antoinette,dcera,kterou opravdu Marie měla velmi ráda,ale bohužel jí na budoucí život nepřipravila pečlivě a v jejím vzdělání dosti polevila.A možná proto M.Antonirtta skončila na popravě.
Marie Terezie byla dobrá vládkyně,dobrá žena a dobrá matka,ale hlavně dobrá a poslušná dcera,z které Karel.VI. Vychoval správnou ženu a nasměroval ji k dobrému cíli,který si myslím,že zvládla na jedničku.

MARIE TEREZIE :
-dcera a dedička habsburského císaře Karla VI.
-římskoneměcké císařovna
-česká a uherská královna
-rakouská arcivévodkyně
-jeími patronkami jsou Sv.Marie a Sv.Teresie
..
V roce 1736 si vzala Františka Štěpána Lotrinského,jinak nazývaný jako František I. Za 4 roky,díky pragmatické sankci se stala habsburskou dedičkou rakouské monarchie.

Reformy:
  • Centralizace politické správy
  • Oddělení politické správy od soudní
  • Zbavení stavovského vlivu na zemské úřady
  • Evidence půdy
  • Zavedení jednotlivé měny
  • Vypracování trestního zákoníku
  • Schválení školního řádu (Povinná školní docházka)
  • Vydání robotního patentu

Informace jsem čerpala z :

Můj názor na knihu a samotnou Marii Terezii :

Kniha mě zaujala v tom,že byl popiován její celý vládnoucí život až po její smrt.Její svadba,až narození jejich dětí,hlavně Josefa,Leopolda a Marie Antoinetti.V knize bylo mnoho citátu a fotografiich,na kterých byla Marie zobrazena dokonce jako mladá slečna.
Můj názor na samotnou Marii Terezii je velmi pozitivní.Popravdě Marie Terezie je můj velký vzor.Marie Terezie byla pro mne dobrá královna i císařovna,žena a také milující matka několika dětí.Některé její reformy jsou do používany do dnes,a dokonce dneska kladou důraz na jejich zdokonalování a upravování.Nebýt Marie Terezie nemáme pořádné vzdělání,i když si myslím,že by s touto reformou přišel později někdo jiný,ale Marie je předběhla a získala si tak neskutečnou slávu,teda alespoň u mě.Jednou větou - Marie mi dodala odvahu,energii a neuvěřitelný smysl pro to,že když se chce,tak to jde-!

Knihu bych chtěla doporučit ostatním,kteří májí rádi Marii Terezii a vidí v ní něco víc než obyčejné téma dějepisu.

"Jen hlasu srdce dbej.."
(z dopisu Marie Terezie synu Josefovi)

Dostala jsem Písmenko ♥O♥ ..:)

15. června 2011 v 8:39 | ♥Ta z OBRnic♥ |  Miluji ..
Dostala sem písmeno: ♥
O♥
Něco co se mi líbí: Opička ;D
Něco co se mi nelíbí: Opruzování ..
Něco co miluju: OBRnice♥
Něco co nesnáším:
Oprsklost..

Spalovač mrtvol..

1. června 2011 v 8:51 | Kačka |  Čtu ..

Spalovač mrtvol

Český film režiséra Juraje Herze.Z roku 1968.Natočena podle knihy Ladislava Fukse.Spadá pod horovou černou českou komedii,která se řadí mezi německý
expresionalismus.Film byl natočen černobíle.

Hl.postavy:

Herec
Role
Rudolf Hrušínský
Karel Kopfrkingl
Vlasta Chramostová
Lakmé(Marie)
Jana Stehnová
Zina(dcerka)
Miloš Vogdič
Mili(syn)
Ilja Prachař
Willi(Walter Reinke)


Kopfrkingl - Záporná postava.Otec dvou dětí,který pracuje už několik let v krematoriu.
Budshista,a spojenec strany NSDAP.Jeho posedlost dovede nekonec až k vyvraždění celé rodiny.
Lakmé - Manželka Kopfrkingla,kterou nakonec Kopfrkingl oběsí,protože si uvědomil svoji neměckou krev,a zjisti,že Lakmé je židovka.
Mili a Zina - Děti Lakmé a Kopfrkingla,které nakonec otec ubije k smrti.

Willi - Kamarád,přítel rodiny.Hitlerův přívrženec.Chytrý,však osoba z bohaté rodiny.Nakonec Kopfrkingla změnil ještě k horšímu.

* * *
Příběh se odehráva v Československu kolem 30.let v 20.století.Zrovna,když se odehráva politická změna ve státě.Pan Kopfrkingl byl starostlivý otec,který neměl rád nasilí.Byl to pylný zaměstnenec v pražském krematorium.V kremátorium pracoval už několiv desítek let,a byl prací tak posedlý,že o ní mluvil i doma,při obědě mluvil o rakvích,při jakékoliv příležitoti s rodinou mluvil jen o práci,o atmosféře v krematorium,o velikosti a hmostnosti různých rakvích,prostě o ničem jiném mluvit neuměl.
Však jednoho dne jeho přítel Willi mu začne nutit Hitlerovo uznání.Will a pan Kopfrkingljsou přátelé z druhé světové války,kde oba bojovali.Ani jeden z nich neměl rád nasilí,ale od té doby co se Willi přidat na Sudetoněmeckou stranu jejich názory se odlišovali.Willi začal věřit a doufat v dobrou vůli Hitelra. Nejdříve mu začal vyprávět jak je Hitler dobrý,a jak je to skvělý vůdce.Vyprávěl mu o Hitlerovi a jeho "dobrých" skutcích.Že Hitler pomohl už několika lidem,a nakonec pomůže i nám všem. Kopfrkingl přesvědčuje i svého syna a Hitelra mu dáva za velký vzor.
Pan Kopfrkingl si potupně začíná uvědomovat svoji německou krev,a Willimu začíná věřit vše co říkal o Hitlrovi.Jednoho dne zjistí,že jeho Žena Lakmé je židovka,a jak říkal Willi,a Hitler židi jsou zlý,a nepřátelští.
Jednou takhle naplánoval vraždu své manželky,oběsil ji v koupelně,a všem tvrdí,že to byla sebevražda,protože si Lakmé uvědomovala chybu své židovské krve.Jeho děti se mu jeví jako velcí zbabělci a slaboši,a vůbec né,jako zastánci německé krve,zastánci Hitlera,a tak mu nezbývalo nic jiného,než je jednoho dne umlátit k smrti.

* * *

Můj názor: - Film mě zaujal,jen přemýšlím,že kniha by se mi líbila víc.Filmy takového žánru vážně nemusím,a život mi nějak nezpetří,takže bych si raději přečetla knihu od Ladislava Fuksa.Kniha by se mi rozepisovala mnohem víc a lépe,než příběh a obsah filmu.
-Na filmu mě však nejvíc zaujal příběh,byl velice napjatý,a hlavně bláznivý.

J.A.Komenský - Labyrint světa a ráj srdce..

1. června 2011 v 8:50 | Kačka |  Čtu ..
LABYRINT SVĚTA A RÁJ SRDCE
JAN ÁMOS KOMENSKÝ

Barokní dílo Jana Amose Komenského.
 
 
 
DĚJ:
Svět(alegorické město) je popisován jako labyrint,kde je poutník-vypravěč.Ve městě jsou dvě brány,brána života a brána je rozchodu.A úplně nad městem je nedosažitelný hrad Štěstí,kam se chtějí dostan obyvatelé kvůli bohatství a štěstí.
V první části poutníka doprovácí dva muži.Poutník hledá ve městě povolání,a průvodce mu nasadil uzdu a růžové brýle,aby se nechal vést svojí fantazií.Brýle mu,ale nesedí,a tak on koutkem oka stále vidí realný svět.
Průvodce ho však přesvědčuje,že tento svět je krásný a rozumný,ale poutník vidí jen lži,a klamy.A tak nakonec utíká do kouta srdce,kam ho zavolal Bůh.V ráji srdce ho potkává Kristus a poutníka přijme do církve vyvolených.Poutník náhle změní svůj názor,a svět v jakém začíná žít se mu jeví kladně.
MYŠLENKA DÍLA:
Komenský jako učitel národů v díle označil život realný,život dobrý a život jaký bychom chtěli mít.V díle samozřejmě nechyběl náboženský podklad.

Don Quijot

1. června 2011 v 8:47 | Kačka |  Čtu ..

.
Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha

Nejslavnější španělský román.Román zapadá do renesance.Komicky vzpjato s realitou a iluzema.
Kniha byla přeložena do více než 80 jazyku,a tak se stala druhou nejpřekladanější knihou světa.(samozřejmě po Bibli)
Autor:

Miguel de Cervantes Saavedra
Nakladatelství a rok vydání:

Pro Solutions ; 2007
 
Hl.postava:
Don Quijot


-naivní mládenec z chudé rodiny,který se chtěl stát rytířem.
-v putování ho provází je sluha Sancho Panza(realista)
-vyhlídnul si slečnu Dulcineu
 
Děj:
Román se skládá na dvě časti.

První část popisuje 2 výpravy a končí tím,že najdou listinu o tom,že Don Quijot zemřel.
Druhá část vypráví o třetí výpravě Dona Quijota a končí jeho smrtí
.
..
Román začíná hlavní postavou,kterou je Don Quijot,chudý šlechtic z neznámeho rodu z kraje La Manche.Don Quijot svůj volný čas tráví tím,že čte straré rytířské romány,které mu jsou příkladem(vzorem).Protože jeho fantazie ho tak pohltí,že se rozhodne sám být rytířem.Ze začátku je zněj takový toulavý rytíř,pomahá starým,chudým a osamoceným lidem.Pop předcích vytáhl staré brnění,který si upravil a očistil.Jako pravého rytířského koně použil svoji starou kobylu,ktero pojemnoval Roccianto,jako vzacného a vysoce postaveného koně v rytířské historii.Rytířský život Dona Quijota pokračuje dál,jednou se však chěl vrátit domů,ale nakonec stejnak putoval světem,jako důmyslný rytíř DON QUIJOTE de La Mancha..!
Hl.myšlenka díla:
Fantazie,bláznoství.

Biblické příběhy

1. června 2011 v 8:46 | Kačka |  Čtu ..


Biblické příběhy
Bible,kniha "svatých",neboli posvátná kniha věřících(křesťanů).Kniha je rozdělena na Nový a Starý zákon.Starý zákon vypráví o stvoření světa,o Adamovi a Evě,o a velké záplavě.Nový zákon vypráví o Ježíši Kristovi a příběhů od jeho narození.
Vražda Kainova
Byli dva bratři,Kain a Ábel.Kain byl zlý,Ábel se naopak uměl chovat dobře.Jendou měli Bohovi nabídnout něco,čeho si váží.Kain nabízel drahé věci,Ábel přírodu,"lásku k životu",a tak Bůh Ábelovo dary příjímal.Kain se rozhněval.Jeho hněv byl tak silný,že nakonec Ábela zabil.Bůh Kainovo hřích neodpustil,a poslal ho pryč ze své země do země Nód.Ale nařídil,že Kain bude tulákem,nikoliv pomstěn!
..
Šadrach,Mešach a Abednego
Tak,přestaňme snít a ponořme se do doby,kde vládnul král Nabukadnezar.Protože přesně zde se odehrává náš příběh.
Příběh je o králi,který si nechal zhotovit zlatou sochu,kterou budou všichni uctívat.Jednoho dne zvolal všechny satrapy,strážce a ostatní obyvatelé bybolonské krajiny,aby se sešli na pláni Dura a hned jak uslyšeli hlas flétny,rohu nebo dud,poklonili se zlaté soše,kterou nechal král vztyčit.A kdo by nepadnul k zemi,bude vhozen do rozpálené pece.Jakmile začal hrát hlas flétny,všichni se rázem poklonili soše,až na tři muže,kteří bezmilostně neuposlechli králův rozkaz.Druhého dne šli ihned strážci za králem a náhlasili,že tři muži neuposlechli králův rozkaz.Král se rozzuřil a nechal tři hříšníky přivést před něho samotného.Když se Šadrach,Mešach a Abed-Nego dostavili před krále,král nevěřícně otázal,zda je pravda,že neuctívají jeho bohy a neklaní se soše,kterou nechal postavit,jestli ano,tak doufal,že si jsou vědomni,že když se klanět nebudou,tak budou vhozeni do pece.A Který Bůh By je mohl zachránit?Šadrach,Mešach a Abed-nego se rozhodli neklanět a neuctívat královi bohy,a tak král Nabukadnezar rozčílil a přikázal pec rozpálit sedmkrát víc,než měla být.Muži byli na příkaz svázani a vhozeni do pece,aby byli usmrceni.Ale tak jak si myslili se nestalo.Ti tři muži,kteří byli do pece vhozeni se v peci procházeli bez nějaké známky popálení.Král užasl,něvěřil svým očím.V peci nebyli tři svázaní muži,nýbrž čtyři a rozvázaní,ten čtvrtý vypadal jako boží syn.I přistoupila král k peci,otevřel vrata a nechal je vyjít z pece.Nikdo z poddaných nevěřili,že ti tři muži,kteří zneuctili králův rozkaz,ti kteří byli vhozni do rozpálené pece,že tito muži si vyšli z rozpalené pece bez jakékoliv úhony.A tak král nechal požehnat jejich boha a vydal rozkaz,že kdokoliv zneutí boha Šadracha,Mešacha a Abed-nega bude rozčtrcen na kusy a jeho dům sežehnbut planemen.,neboť není jiný bůh,který by mohl zachránit jak tento!
..
 
O moudrosti Šalamounově
Šalamoun,Davidův syn,byl moudrý a mocný král.na trůn usedl už osmnácti,tehdy měl velký strach.Srachoval se,že nebude dobrý panovník,a že ho lidé nebudou mít rádi.A tak si od Boha přál na rozdíl od ostatní moudrost,bohatství a sláva ho celkem nezajímala.A Bůh mu vyhověl,protože se ukázal jako spolehlivý a nesobecký člověk.
Šalamoun byl od té doby opravdu moudrý,lidé k němu chodivali pro rady,a pro pomoc.
Jednou však k němu přišli dvě ženy.Nesly dítě,málé ubohé neviňátko,o které se hádaly.Obě dvě ho považovali za vlastní.Nakonec Šalamoun nařídil dítě rozpůlit,když v tom se jedna z žen ozvala "Nech ho jí,hlavně ať je živé." Šalamoun hned vzal dítě a dal ho právé matce,neboť pravá matka by nikdy nedopustila,aby se cokoliv jejímu dítěti stalo!
O Potopě světa

Lidé se nechovali tak jak se choval Bůh k nim.Lidé se mezi sebou chovali velmi zle a Bůh to nemohl vydržet,a tak poslal svět potopu.Jedinný kdo přežil byl Noe a jeho rodina,protože byli hodní a dobře se chovali k sobě navzájem.
Návrat do Jeruzaléma

Jednoho dne se rozhodlo,že Židé budou propuštěni,a tak jim dal perský král Cyrus konečně svobodu,a Židé se vrátili zpět do Jeruzaléma a na počest Bohu postavili chrám.
..

E.Štorch - Lovci mamutů

1. června 2011 v 8:46 | Kačka |  Čtu ..
Lovci mamutů
Eduard Štorch
Kniha patří mezi ostatní dobrodružné knihy od Eduarda Štorcha.

Tento příběh vypráví o libeňské tlupě.O kluku Kopčemkovi a jeho kamarádovi Veverčákovi a o ostatních lovcích.Tlupa se toulala v době kamené a potýkala se s mnoha problémy.Musili lovit zvěř,a to sami a jen s pomocí kamených nástrojů.Jednoho dne museli zůstan v jeskyni(ve středních čechách),kde Kopček vynalezl oheň.
Kniha nebyla špatná,dobře se četla.Zaujal mě příběh,protože mě zajímá dávná doba.Opravdu napínává a skvělá knížka, né ejdinná,kterou jsem četl od Štorcha.
 

Malostranské povídky..

1. června 2011 v 8:45 | Kačka |  Čtu ..
Malostanské povídky
Jan Neruda
Obasahují 12 krátkcýh povídek.
..
Přivedla žebráka na mizinu(
Pan Vojtíšek byl žebrák,i když jako žebrák vůbec nevypadal.Každý týden žebral na malé straně a hostincká mu vždycky postrčila nějaký ten zbytek od oběda.Byl prostě stále veselý.Jendoho dne na Štěpánském náměstí potkavá babu s přezdívkou Miliónová.Byla tu docela bohatá žena,a hned se začala Panu Vojtíškovi vtírat.Pan vojtíšek ji ale odmítl a odešel,Od té doby se o panu vojtíškovi říkaválo,že je bohatý,má prý tři domy,atd..Nemohl žebrat a lidé mu nnepomáhali.Žebrák,který byl pro všechny boháč jednoho mrazivého dne umrzl,a už se o něm neslyšelo.
Hl.postava:žebrák Pan Vojtíšek)
Hastrman
Pan rybář byl ,jako každá postava v povídkách,veselý . Na nic si nestěžoval,s níčím se netrápil.Jediné co muc chyběl bylo moře,peníze sice měl,ale moře si jaksi koupit nemohl.Jeednou se vydal k přídovědci a úkazal mu sbírku oblázku,ten však řakl jejich nevelkou cenu,která však pana Rybáře nepotěšila,a hned doma začal všechny oblázky vyhazovat,soused mu ale řekl,at hned přestane,že jednou se určitě můžou hodit,pan Rynář byl tak rozhozen,že obázky házet nepřestal.Když prý nemají cenuu,tak jsou zbytečné.Sousek ale pravil,že peníze nedělaj člověka,že jeho rodina ho má ráda,protože je štěstný,takový jaký je.
O měkkém srdci Paní Rusky
Hlavní postavou byla Paní Ruska,která byla vdova.Manžel ji zemřel a její jedinou zábavou po smrti manžela bylo chodit na pohřby,a to klidně úplně k cizím lidem.Kde o nich roznášel ošklivé a nemilé věci.Na Málé Straně ji znalo hodně lidí,a o její drby znalo,ale nelíbilo se jim to.Jednoho dne,na pohřbu kupce Josefa na ní zavolala Policii.Policie ji zakázala na pohby chodit.Paní Ruska se však zábavy nehchtěla vzdát,tak se přestěhovala k Qujezdské bráně,kde z pohžbu chodili lidé na Malou stranu,a tehdy mohla vždy vyjít ven.
Večerní šplechty
Malá a krátka vzpomínka na studia na vysoké škole,kdy se autor(Hovorka) schátí na střeše domu se svými kamarády,kouří cigarety a probírájí různá témata.Jednoho dne začal vyprávět Jákl společně s Kupkou a Novomlýnským nějstarší přívěh z mladých let.Jákl zminuje hlavně sbou lásku Lizinku,a jejího nečekaně narozeného syna.Nikdo z chlapců nevěděli,že je poslouchají děvčata,která nakonec se skrýše vylezou a hochy polekají.
U 3 Lilií
Překvapivý moment z autorova života.Když v jednom dni se při bouřce zdržel v hospodě.V Hospodě se zrovna tančilo.Jako náhodou sho upoutala jedna dívka.Měla velké oči a podle všeho se jí libil také.Celý večer od sebe nestrhli oči.Za chvíli k dívce přistoupila kamarádka a společně odběhli ven.Ona pak vběhla do deště,ale zanedlouho se vrátila,a kamarádce pověděla,že jí právě umřela matka,tak proto byla nějakou dobu mimo.
..
Povídky se mi velice líbily,hezky se četly.Některé byly dokonce napínavé a smutné.
 

Dekamreron-Boccaccio

1. června 2011 v 8:44 | Kačka |  Čtu ..
Boccaccio
Dekameron

Sbírka deseti příběhu,vyprávějící mezi deseti obyvateli,deset ve Florencii,v době,kdy byl mor.
(deka-deset,hemarón-den)
Autor:
Boccaccio - italský renesanční básník 14.století.Považován za zakladatele umělecké prózy v Italii.
Dekameron napsal v roce 1348(1348-1353),a považuje se za vrcholné Boccaccovo dílo s erotickým zaměřením.Bohužel církev toto dílo v té době odsoudila.
 


Rok vydání:
2002
Nákladatelství:
BARONET
Hl.postavy povídky:
Tři mladící a Sedm dívek,kteří utekli na venkov z Florencie,když Itálii napadl mor.
Děj:
První noc si každý z deseti vypráví co chce.Druhý den litují obyvatele,které dostalo neštěstí.Třetí den jsou příběhy o lidech,kteří něčeho dosáhli a získali to co dřívě ztratili.Čtvrtý den vyprávěli o lásce,která dvoum párům nebyla přána,ale konec konců se lásky dočkala štěstí.
Sedmý den patřil těm,o krerých se mluvilo v legraci,Den devatý se vrací ke dni prvnímu,a každý z obyvatelů si vypráví co chce,a co se mu líbí.Poslední den je vyprávěn o lidech,kteří něco dokázali.
Hl.myšlenka díla?
Autor chtěl znázornit cit lidí a jejich lítost,kterou spojil s vtipem.